Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu (więcej informacji).
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Rozumiem, nie pokazuj więcej tego komunikatu.

Doradztwo rachunkowe Łódź
WYŚLIJ ZAPYTANIE

aktualności i informacje

Najważniejsze zmiany w podatkach w 2020 roku 1. Opłacanie podatków na mikrorachunki podatkowe
Od nowego roku najważniejsze podatki (PIT, CIT i VAT) powinno się wpłacać do urzędu skarbowego na indywidualne rachunki podatkowe, czyli tzw. mikrorachunki podatkowe. Korzystanie z nich jest bezpłatne. Numer takiego rachunku można sprawdzić w generatorze on-line albo bezpośrednio w każdym urzędzie skarbowym. Dzięki temu innowacyjnemu rozwiązaniu zredukowana zostanie liczba przelewów na niewłaściwe konta.


2. Ulga na złe długi dla podatników PIT i CIT
Od 2020 roku podatnicy PIT i CIT będą mogli korzystać z ulgi na złe długi, która była już wcześniej dostępna dla podatników VAT. Dzięki niej wierzyciel może pomniejszyć podstawę opodatkowania o sumę wierzytelności, w przypadku, kiedy nie zostanie ona uregulowana albo zbyta w ciągu 90 dni od dnia upływu terminu jej płatności. 


3. Obowiązkowe kasy rejestrujące online 
Od 1 stycznia 2020 roku podatnicy, którzy świadczą usługi naprawy pojazdów silnikowych i motorowerów (także ci, którzy zajmują się naprawą, regeneracją i wymianą opon), a również podatnicy sprzedający benzynę, olej napędowy i gaz przeznaczony do napędu silników spalinowych mają obowiązek posiadania nowych kas rejestrujących online.


4. Płatność za transakcje powyżej 15 000 zł tylko na rachunki z białej listy
Podatnicy, którzy muszą opłacić faktury przekraczające sumę 15 tysięcy złotych,  od nowego roku mogą płacić je tylko na numery rachunków zamieszczone w Wykazie podatników VAT (nazywanym białą listą). Obowiązek ten nie dotyczy płatności realizowanych na rachunek podatników zwolnionych z VAT. Jeżeli faktura będzie zapłacona na rachunek nieznajdujący się na tym wykazie, podatnik straci możliwość zaliczenia tego wydatku do kosztów uzyskania przychodów w PIT i CIT. Jeżeli podatnik poinformuje urząd skarbowy o takiej wpłacie w przeciągu 3 dni od jej dokonania, będzie mógł uniknąć tych konsekwencji.


data publikacji: 2020-02-05 14:31:10